Moda Spor Korfball Takımı

Gelişmekte olan spor dallarından yeni faaliyet branşımız olarak kurulan KORFBOL takımımız müsakalara katılarak faaliyete geçmiş bulunmaktadır. Böylece kulübümüz faaliyetleri sizlerden aldığımız güçle durmadan artmaktadır.

Korfbol Nedir?

Korfbol, Nico Broekhuysen adından Hollandalı bir beden eğitimi öğretmeni tarafından icat edilmiş bir spor dalıdır. Kızlar ve erkeklerin beden eğitiminde birlikte oynamadıklarını gözlemleyen bu öğretmen, İsveç’e gittiğinde orada görüp oynadığı ringbol adında bir oyundan esinlenmiş ve korfbolu tasarlamıştır. Daha sonra da derslerinde öğrencilerine bu oyunu oynatmıştır.  Uzun yıllarca süren hazırlıklardan sonra, 1993 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından, Uluslararası Korfbol Federasyonu resmi olarak tanınmıştır.

Türkiye’de ise Korfbol 1995 yılında tanındı. Türkiye Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu’nun çatısı altında ise 2008 yılında oldukça seri bir yükseliş ivmesi yakaladı.

Özet olarak Korfbol, 4 bayan 4 erkek olmak üzere 8 oyuncudan oluşan 2 takımın oynadığı, amacı rakip takımın sepetine (korfuna) daha çok sayı atmak olan bir oyundur. Korfbol, her yaş grubuna uygun bir spor olsa da, bu spora başlama yaşı 7-8 yaştır. Korfbol yapmak isteyenlerin ciddi bir sağlık sorunu olmaması gerekmektedir. İsteyen hemen herkes korfbol oynayabilmektedir.